250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO ÜCRETSİZ
KENDİ MUMUNU KENDİN YAP: KAP İÇİ ORGANİK MUM YAPIM
04.11.2022

Mumlar bazen bulunduğunuz alanı ışıldatmak için, bazense bulunduğunuz atmosferi yumuşatmak için muhteşem ilham aracılarıdır. Yalnızca ilham için değil, evinizin dekorasyonunu güzelleştirmek için de kullanabilirsiniz.

Ev dekorasyonu ile ilgileniyorsanız, kendin yap projelerinin özgün bir ev dekoru oluşturmak için popüler olduğunu bilirsiniz. Kendin yap projeleri tatmin edici olsa da, eğlenceli bir proje bulmak zor olabilir. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız, mum yapımı kendin yap projelerinizin en sevileni olacak.

İhtiyacınız Olanlar

  • Mum kabı
  • Fitil
  • 200 gram hammadde (soya wax + balmumu karışımı önerilir)
  • 15 gram esans (isteğe bağlı)
  • Mum boyası (isteğe bağlı)
  • Derin tencere
  • Eritme kabı
  • Karıştırma çubuğu

1. Mum kabınızı hazırlayın.

Mum yapımı esnasında ilk önceliğiniz kendi güvenliğiniz olmalıdır. Soya wax + balmumu karışımı eritmek için yüksek sıcaklıkta suya ihtiyaç duyacağınız için, eldiven takmanızı tavsiye ederiz. Mumu yapacağınız yüzey üzerine bir örtü örtüp, malzemelerinizi dizmeye başlayabilirsiniz. Soya wax + balmumu karışımını eritmeye başlamadan önce, fitilimizi mum kabına yerleştirmeliyiz. Bunu dilerseniz fitil stickerı ile, dilerseniz bir sıcak silikon tabancası yardımı ile yapabilirsiniz.

2. Soya wax + balmumu karışımını eritmeye başlayın.

Derin bir tencereye yarısına kadar su doldurun ve kaynayana kadar ısıtın. Suyunuz kaynadıktan sonra içine 200 gram soya wax + balmumu karışımı koyduğunuz eritme kabını, su dolu tencerenizin içine yerleştirin. Karışım erirken karıştırmaya devam edin.

3. Esansınızı ekleyin.

Soya wax + balmumu karışımı tamamen eridikten sonra seçtiğiniz esansı ekleyin. Esans seçimi tamamen kişisel bir tercihtir, dolayısı ile sizin seçiminize bağlı. Biz en çok satan kokularımızdan, amber kokusu yoğunluklu Grand Canyon kokumuzu seçtik. Esansınızı soya wax + balmumu karışımına eklerken karıştırmaya devam edin.

4. Mum boyanızı ekleyiniz.

Mumunuzu dilerseniz kendi renginde bırakabilirsiniz, ya da dilediğiniz renk ile renklendirebilirsiniz. Biz asaleti ve gücü temsil ettiği için siyah mum boyası kullandık. İstediğiniz renk yoğunluğuna gelene kadar mum boyanızı erimiş soya parafinine eklemeye devam edin ve bu esnada da karıştırın.

5. Soya wax + balmumu karışımı, esans ve boya karışımınızı daha önceden hazırlamış olduğunuz mum kabınıza dökün.

Karışımınızı birkaç dakika soğutun, ardından mum kabınızın içine yavaşça dökün. Birkaç saat bekleyin ve karışımınız donduktan sonra fitilinizi donmuş karışımdan 0,5 cm yukarıda olacak şekilde kesin. Artık mumunuz hazır!

Not: Soya wax + balmumu karışımı ile hazırlanmış mumlar 24 saat sonra yakılabilir.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et