Kendi Mumunu Kendin Yap : Kap İçi Organik Mum Yapımı

Mumlar bazen bulunduğunuz alanı ışıldatmak için, bazense bulunduğunuz atmosferi yumuşatmak için muhteşem ilham aracılarıdır. Yalnızca ilham için değil, evinizin dekorasyonunu güzelleştirmek için de kullanabilirsiniz.

Ev dekorasyonu ile ilgileniyorsanız, kendin yap projelerinin özgün bir ev dekoru oluşturmak için popüler olduğunu bilirsiniz. Kendin yap projeleri tatmin edici olsa da, eğlenceli bir proje bulmak zor olabilir. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız, mum yapımı kendin yap projelerinizin en sevileni olacak.

İhtiyacınız Olanlar

  • Mum kabı
  • Fitil
  • 200 gram soya parafini
  • 15 gram esans (isteğe bağlı)
  • Mum boyası (isteğe bağlı)
  • Derin tencere
  • Eritme kabı
  • Karıştırma çubuğu

1. Mum kabınızı hazırlayın.
Mum yapımı esnasında ilk önceliğiniz kendi güvenliğiniz olmalıdır. Soya parafinini eritmek için yüksek sıcaklıkta suya ihtiyaç duyacağınız için, eldiven takmanızı tavsiye ederiz. Mumu yapacağınız yüzey üzerine bir örtü örtüp, malzemelerinizi dizmeye başlayabilirsiniz. Parafinimizi eritmeye başlamadan önce, fitilimizi mum kabına yerleştirmeliyiz. Bunu dilerseniz fitil stickerı ile, dilerseniz bir sıcak silikon tabancası yardımı ile yapabilirsiniz.

2. Soya parafininizi eritmeye başlayın.
Derin bir tencereye yarısına kadar su doldurun ve kaynayana kadar ısıtın. Suyunuz kaynadıktan sonra içine 200 gram soya parafinini koyduğunuz eritme kabını, su dolu tencerenizin içine yerleştirin. Soya parafini erirken karıştırmaya devam edin.

3. Esansınızı ekleyin.
Soya parafini tamamen eridikten sonra seçtiğiniz esansı ekleyin. Esans seçimi tamamen kişisel bir tercihtir, dolayısı ile sizin seçiminize bağlı. Biz en çok satan kokularımızdan, amber kokusu yoğunluklu Grand Canyon kokumuzu seçtik. Esansınızı soya parafinine eklerken karıştırmaya devam edin.

4. Mum boyanızı ekleyiniz.
Mumunuzu dilerseniz kendi renginde bırakabilirsiniz, ya da dilediğiniz renk ile renklendirebilirsiniz. Biz asaleti ve gücü temsil ettiği için siyah mum boyası kullandık. İstediğiniz renk yoğunluğuna gelene kadar mum boyanızı erimiş soya parafinine eklemeye devam edin ve bu esnada da karıştırın.

5. Soya parafini, esans ve boya karışımınızı daha önceden hazırlamış olduğunuz mum kabınıza dökün.
Karışımınızı birkaç dakika soğutun, ardından mum kabınızın içine yavaşça dökün. Birkaç saat bekleyin ve karışımınız donduktan sonra fitilinizi donmuş karışımdan 0,5 cm yukarıda olacak şekilde kesin. Artık mumunuz hazır!

Yorum yaz

Yorumunuz paylaşılmadan önce değerlendirilecektir